v. 2019/20

Desítkový čítač

Úvod:

Cílem úlohy je seznámit se s vlastnostmi logických integrovaných obvodů TTL, jejich pouzdry, napájením, způsoby kreslení schémat.

Pokyny pro vypracování:

  1. Sestavte úplnou pravdivostní tabulku a schéma zapojení desítkového čítače pomocí integrovaného obvodu MH7490.
  2. Navrhněte a zapojte R-S klopný obvod překlápěný mechanickým přepínačem a použijte jej jako hodinový signál čítače. Proměřte pomocí logické sondy správnou funkci obvodu podle pravdivostní tabulky.
  3. Realizujte pomocí obvodu MH7490 dělič deseti.
  4. Modifikujte obvod tak, aby tvořil symetrický dělič deseti (pro 5 vstupních cyklů je na výstupu jeden stav, pro dalších 5 cyklů druhý stav).

Poznámky:

  • Pro body 2 až 4 nakreslete schéma zapojení obvodu,
  • rozlišujte důsledně pojmy: značka obvodu ve schématu (viz katalog), schéma obvodu, blokové schéma (to je např. to na obr. 8.1) a vnitřní schéma obvodu.

Popis desítkového čítače, děliče kmitočtu MH7490:

Polovodičový prvek TESLA MH7490 je monolitický obvod se střední hustotou integrace, určený pro funkci desítkového čítače a děliče kmitočtu. Obr. 8.1: Pohled shora na zapojení patice obvodu MH7490 s vyznačením jeho blokového schématu Obr. 8.1: Pohled shora na zapojení patice obvodu MH7490 s vyznačením jeho blokového schématu Je sestaven ze čtyř dvojčinných (bistabilních) klopných obvodů, které Jsou vzájemně propojeny tak, že realizují funkci děliče dvěma a děliče pěti. Obvod je dále opatřen hradly, pomocí kterých je možno uvést všechny vstupy všech klopných obvodů do stavu log. 0, nebo je nastavit tak, že udávají číslo 9 ve dvojkovém kódu. Poněvadž výstup prvého klopného obvodu (dělič dvěma) není uvnitř propojen s dalšími klopnými obvody (dělič pěti), je obvod možno přizpůsobit třem základním druhům použití:

  1. Desítkový čítač v kódu BCD.
    Pro toto použití se výstup A prvého klopného obvodu z vnějšku připojí na vstup BD děliče pěti. Počítané impulsy se přivádějí na vstup A prvého klopného obvodu. Čítač pracuje asynchronním způsobem, početní pořadí v kódu BCD se získává na výstupech ABCD jednotlivých klopných obvodů. Chod čítače je dále možno řídit vstupy hradel R0(1), R0(2), R9(1), R9(2). Těmito vstupy je možno na výstupech nastavit číslo 0 nebo 9 v kódu BCD.
  2. Symetrický dělič deseti.
    Pro tuto aplikaci se výstup D klopného obvodu připojí z vnějšku na vstup A prvního klopného obvodu. Vstupní impulsy jsou přiváděny na vstup BD děliče pěti, vydělený průběh se odebírá z výstupu A prvého klopného obvodu.
  3. Dělič dvěma a pěti.
    Pro tuto funkci není třeba provádět vnější spoje. Jako dělič dvěma pracuje prvý klopný obvod se vstupem A a výstupem A. Vstupem děliče pěti je svorka BD, výstup se odebírá ze svorky D, ostatní průběhy na svorkách B, C. V této aplikaci mohou oba děliče pracovat nezávisle. Nulování všech klopných obvodů zůstává společné.
Josef Blažej - kontakt - blazej   troja.fjfi.cvut.cz - tel: +420 224 358 659
České vysoké učení technické v Praze - Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, Břehová 7, 115 19 Praha 1